O przemyśle w synchrotronie

W ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji 18 maja gościliśmy przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu oraz przedsiębiorców, którzy wzięli udział w wykładach „Synchrotron Solaris dla przemysłu”.

Zaprezentowaliśmy obszary potencjalnej współpracy małopolskich firm z zespołem ośrodka przy opracowaniu innowacyjnych rozwiązań i produktów – takich, które mogą znaleźć zastosowanie w skomplikowanych infrastrukturach badawczych i przemysłowych. Uczestnicy dowiedzieli się także o możliwościach linii badawczych synchrotronu SOLARIS, z których będą mogli korzystać nie tylko naukowcy, ale i małopolski biznes.

Zaprezentowany został także projekt Baltic TRAM, którego jesteśmy partnerami. Projekt ten daje małopolskim przedsiębiorcom możliwość bezpłatnego przeprowadzenia pomiarów w ośrodkach badawczych Niemiec, Szwecji, Finlandii, Danii, Litwy, Łotwy i Estonii (region Morza Bałtyckiego).

Na koniec spotkania uczestnicy zwiedzili halę eksperymentalną z synchrotronem i pierwszymi trzema stanowiskami pomiarowymi: PEEM (mikroskop fotoelektronowy), XAS (stacja do badania widm absorpcji rentgenowskiej) i UARPES (stacja do badań techniką kątowo-rozdzielczej spektroskopii fotoelektronów).

Data opublikowania: 19.05.2017
Osoba publikująca: Agata Chrześcijanek