Festiwal Nauki i Sztuki 2017

W sobotę 27 maja ekipa SOLARIS zaprezentowała się na Rynku Głównym w Krakowie podczas kolejnej edycji Festiwalu Nauki.

Festiwal był okazją do spotkania członków zespołu SOLARIS i uzyskania informacji o synchrotronie. Ogromną popularnością wśród odwiedzających cieszyły się pokazy zjawisk dyfrakcji i fluorescencji, które wykorzystuje się w badaniach synchrotronowych. Prezentowaliśmy również makietę fragmentu pierścienia akumulacyjnego i zasadę działania akceleratora liniowego. Do dyspozycji gości był wirtualny spacer po Centrum SOLARIS.

Ponieważ hasło tegorocznej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki brzmiało "W zgodzie z naturą", zaprezentowaliśmy nasz systemu odzyskiwania energii cieplnej z wody, która chłodzi komponenty synchrotronu, z wykorzystaniem pompy ciepła pracującej w instalacji klimatyzacji i ogrzewania budynku SOLARIS. Przygotowaliśmy też mały kącik dla dzieci z kolorowankami, układankami, grą memo i cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem balonami z helem.

fot. Agata Chrześcijanek, Alicja Górkiewicz