Małopolska Noc Naukowców 2017

Podobnie jak w poprzednich latach z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców Centrum SOLARIS zaprosiło wszystkich zainteresowanych nauką i techniką do odwiedzenia ośrodka i obejrzenia synchrotronu, czyli najnowocześniejszego, multidyscyplinarnego urządzenia badawczego w Polsce.

W tej edycji przygotowaliśmy dla naszych gości spacer wokół synchrotronu i po hali eksperymentalnej Centrum SOLARIS. Podczas spaceru można było dowiedzieć się, co to jest i do czego służy synchrotron. Wizyta pozwoliła zapoznać się z tym, jak funkcjonuje ośrodek i jacy specjaliści zapewniają prawidłowe działanie synchrotronu.

Tegoroczną nowością były zadania, które dla gości SOLARIS przygotowali pracownicy ośrodka: fizycy akceleratorowi, informatycy, eletrycy, specjaliści wysokich częstotliwości, próżni, HVAC i administracji. Była lewitująca platforma z solenoidu i magnesów stałych, ramię robotyczne, mikroskop stereoskopowy, krótkofalówki, układ sterowania pneumatycznego i układ próżniowy. Wspaniale bawili się i duzi, i mali sympatycy nauki.

Data opublikowania: 04.10.2017
Osoba publikująca: Agata Chrześcijanek