Nagroda Nobla za prace nad mikroskopią krioelektronową

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z chemii zostali naukowcy, którzy przyczynili się do rozwoju mikroskopii krioelektronowej. O zakup aparatury, która umożliwi prowadzenie badań taką samą techniką, starają się wspólnie Centrum SOLARIS i Małopolskie Centrum Biotechnologii.

Mikroskopia krioelektronowa zrewolucjonizowała badania cząsteczek biologicznych, pozwalając oglądać białka w ich naturalnym środowisku i w trzech wymiarach. Tym samym możliwa stała się dokładna ocena struktury każdej cząsteczki w rozdzielczości niemal atomowej. Naukowcy mogą również obserwować procesy interakcji i łączenia się molekuł.

Laueratami Nagrody Nobla z chemii w 2017 r. zostali: Jacques Dubochet z Uniwersytetu w Lozannie (Szwajcaria), Joachim Frank z Uniwersytetu Columbia (Stany Zjednoczone) oraz Richard Henderson z MRC Laboratory of Molecular Biology, Cambridge (Wielka Brytania). Uzyskanie przez Uniwersytet Jagielloński środków na zakup mikroskopu krioelektronowego zwiększy szansę na otrzymanie w przyszłości takiego wyróżnienia przez polskich naukowców.
Data opublikowania: 04.10.2017
Osoba publikująca: Agata Chrześcijanek