Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Aktualności

Pierwsze spotkanie partnerów projektu NEPHEWS

Pierwsze spotkanie partnerów projektu NEPHEWS

08.02.2024
Centrum SOLARIS zainaugurowało międzynarodowy projekt integrujący szereg europejskich środowisk naukowych. W pierwszych dniach lutego odbyło się pierwsze spotkanie partnerów projektu NEPHEWS.
Solaris w SOLARISIE!

Solaris w SOLARISIE!

05.02.2024
Na cztery dni hala eksperymentalna Centrum SOLARIS stała się stacją kosmiczną za sprawą wyjątkowego wydarzenia jakim była opera „Solaris” na podstawie powieści Stanisława Lema. Nieoczywisty świat dźwięków pulsujący, narastający i przeszywający widza, śpiew operowy wspomagany sztuczną inteligencją, różnorodność świateł i perfekcyjna gra aktorska sprawiły, że dzieło w reż. Waldemara Raźniaka na długo pozostanie w pamięci widzów. Spektakl Narodowego Starego Teatru inaugurował tegoroczny festiwal Opera Rara.
Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS poświęcone technice XAS

Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS poświęcone technice XAS

01.02.2024
W dniach 7-8 marca 2024 roku w trybie hybrydowym odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA. Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, zaprosiło do Krakowa wybitnych prelegentów. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu za pośrednictwem platformy Zoom. Celem Sympozjum jest zgromadzenie światowej sławy specjalistów w dziedzinie spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (XAS), którzy podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie wykorzystania tej metody w badaniach akademickich i przemysłowych.
Light for Ukraine – konferencja nastawiona na infrastrukturę badawczą

Light for Ukraine – konferencja nastawiona na infrastrukturę badawczą

24.01.2024
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS było gospodarzem kolejnego międzynarodowego spotkania z ukraińskim środowiskiem naukowym, pn. „Light for Ukraine”. Konferencja wyznaczyła kierunki europejsko-ukraińskich działań ukierunkowanych na wsparcie inicjatyw wykorzystujących promieniowanie synchrotronowe.
Usuwanie uranu i toru z roztworów wodnych

Usuwanie uranu i toru z roztworów wodnych

17.01.2024
Linię badawczą ASTRA odwiedzała grupa naukowców z Lublina: dr hab. Agnieszka Gładysz-Płaska i prof. dr hab. Marek Majdan z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz dr Ewelina Grabias-Blicharz i student Bartosz Płaska z Uniwersytetu Medycznego w celu przeprowadzenia bardzo ciekawych badań związanych z usuwaniem uranu i toru z roztworów wodnych na funkcjonalizowanych materiałach krzemionkowych. Eksperymenty dotyczyły próbek krzemionki i zeolitu X obsadzonych jonami fosforu a także nieradioaktywnymi formami uranu bądź toru (CH3COO)2UO2·2H2O oraz Th(NO3)4·6H2O zakupione w Polsce w ChMES SA. Pomiary prowadzone były przy współpracy i ogromnym zaangażowaniu dr Alexeya Maximenko, który wspierał ich swoją fachową wiedzą i radą.