Nowa generacja baterii litowo-jonowych bardziej przyjaznych dla środowiska

03.11.2023
Na linii badawczej ASTRA swoje badania prowadzi Dóra Zalka, pochodząca z Węgier, doktorantka 4 roku fizyki na Uniwersytecie Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach oraz w Instytucie Badań Materiałowych Słowackiej Akademii Nauk. Do Centrum SOLARIS przyjechała w ramach Programu Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. W swoich badaniach koncentruje się na wytworzeniu nowej generacji baterii litowo-jonowych, które będą wykonane z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów. Dodatkowo będą miały cztero-pięciokrotnie większą pojemność i dłuższą żywotność od tych obecnie dostępnych na rynku.
Co sprawia, że papugi mają kolorowe pióra?

30.10.2023
Dr Peter Mojzeš z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Karola (Wydział Matematyczno-Fizyczny) oraz dr Jindřich Brejcha z Katedry Filozofii i Historii Nauki (Wydział Nauk Ścisłych) Uniwersytet Karola w Pradze przeprowadzili badania na linii CIRI badając w jaki sposób papugi wytwarzają kolory swoich piór.
Artykuł w Nature ze współautorstwem dra Tomasza Kołodzieja z SOLARIS

20.10.2023
Międzynarodowy zespół naukowców skupionych wokół Yuri’a Shvyd’ko z ośrodka Argonne National Laboratory (USA) przy współudziale dra Tomasza Kołodzieja w czasopiśmie Nature opublikował wyniki prowadzonych przez siebie badań dotyczących wzbudzania rezonansowego izomeru skandu-45 wraz z precyzyjnym określeniem energii rezonansu. Wyniki ich naukowego eksperymentu potwierdzają, że w celu rozwoju ultra precyzyjnych metod badawczych, konieczne jest prowadzenie pionierskich badań z wykorzystaniem laserów rentgenowskich.
Coroczne spotkanie plenarne LEAPS

19.10.2023
Prawie 150 uczestników zgłosiło się do udziału w wydarzeniu w SOLEIL we Francji. Program zawierał interesującą mieszankę wystąpień naukowych i politycznych wygłoszonych przez kluczowych graczy w krajobrazie infrastruktury badawczej.
Podsumowanie dwunastego naboru wniosków o czas badawczy

10.10.2023
2 października zakończył się dwunasty nabór wniosków o czas badawczy w Centrum SOLARIS. Międzynarodowa Komisja Oceniająca będzie miała okazję po raz kolejny przeanalizować rekordową liczbę wniosków.