Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Linie badawcze

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kontakt w sprawie linii

dr Marcin Zając
tel. stacjonarny: 12 664 41 59
tel. komórkowy: 519 307 965
e-mail: mar.zajac@uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PEEM/XAS

Linia badawcza PEEM/XAS (photoemission electron microscopy / X-ray absorption spectroscopy) wykorzystuje promieniowanie synchrotronowe emitowane przez magnes zakrzywiający i jest dedykowana do pomiarów mikroskopowych i spektroskopowych w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego.

Linia powstaje w ramach współpracy SOLARIS z Instytutem Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk oraz Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Stacje pomiarowe:

  • Stacja pomiarowa PEEM (photoemission electron microscopy) - mikroskop fotoelektronowy, wykorzystujący niskoenergetyczne elektrony wzbudzone fotonami do obrazowania powierzchni z przestrzenną zdolnością rozdzielczą kilkudziesięciu nanometrów. Więcej informacji o stacji można znaleźć tutaj.
  • Stacja pomiarowa XAS (X-ray absorption spectroscopy) uniwersalna stacja do badania widm absorpcji rentgenowskiej.

Zastosowania: Linia PEEM/XAS może być wykorzystywana w takich dziedzinach nauki jak fizykochemia materiałów, nanomagnetyzm, biologia i geologia. 

Zespół linii badawczej: 

  • dr Marcin Zając, Centrum SOLARIS
  • prof. dr hab. Józef Korecki, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Akademia Górniczo-Hutnicza / Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk
  • dr hab. inż. Marcin Sikora, Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii, Akademia Górniczo-Hutnicza
  • dr inż. Tomasz Giela, CERIC-ERIC
  • dr inż. Dorota Wilgocka-Ślęzak, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk.​

W ramach projektów naukowych realizowanych na linii PEEM/XAS we współpracy z Zespołem Nanostruktur Powierzchniowych IKiFP poszukujemy:

  • doktoranta w projekcie NCN Beethoven „Dynamika ściany domenowej i właściwości magnetycznej tekstury w warstwach magnetycznych z oddziaływaniem typu Dzyaloshinskii-Moriya”; Pozycja na 34 miesiące, do obsadzenia od zaraz. Kontakt: dr Piotr Mazalski, e-mail: ncmazals@cyf-kr.edu.pl, bliższe informacje na stronie Instytutu Katalizy i i Fizykochemii Powierzchni.
  • postdoca w projekcie NCN Opus „Magnetyczne nanocząstki na periodycznych matrycach tlenków żelaza: stabilizacja magnetyzmu i jego kontrola zewnętrznym polem elektrycznym”. Pozycja na dwa lata, z możliwością przedłużenia, do obsadzenia wiosna/lato 2018. Kontakt: dr hab. Nika Spiridis, e-mail: ncspirid@cyf-kr.edu.pl.

Układ optyczny linii:

Parametry linii:

Źródło

Magnes zakrzywiający (1,31 T)

Dostępny (optymalny) zakres energii fotonów

200–2000 eV (250–1800 eV)

Energetyczna zdolność rozdzielcza ΔE/E

2,5 x 10-4 i lepsza

Rozmiar plamki w miejscu próbki(poziomy x pionowy)

W ognisku układu optycznego: 0,100 mm x 0,030 mm.
W wiązce rozbieżnej: 2 mm x 5 mm.

Intensywność promieniowania w miejscu próbki

4–8 x 1010 [fotonów/s/0.1%BW] dla E < 1700 eV
1–4 x 1010 [fotonów/s/0.1%BW] dla E > 1700 eV

Dostępne techniki

PEEM, XAS (TEY), XMCD

Polaryzacja

Liniowa (pozioma) oraz eliptyczna.