Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Małopolska Noc Naukowców w SOLARIS

Małopolska Noc Naukowców w SOLARIS

W tym roku z okazji Małopolskiej Nocy Naukowców (piątek, 28 września) zapraszamy do SOLARIS na spotkanie z Dawidem Myśliwcem, prowadzącym wideoblog "Uwaga! Naukowy Bełkot". Organizujemy również projekcję filmu "Photon", naukowe warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz zwiedzanie hali eksperymentalnej synchrotronu.

rejestracja na wydarzenia >>

Tytuł wydarzenia - "Wokół synchrotronu" - odnosić się będzie do wybranych działań dosłownie, poprzez aktywności odbywające się w fizycznym otoczeniu naszej infrastruktury badawczej. Będą nimi oprowadzenie po hali eksperymentalnej czy zaplanowana w sąsiedztwie akceleratora i linii badawczych projekcja filmowa. Jednakże hasło przewodnie związane będzie z synchrotronem przede wszystkim w kontekście merytorycznym. Podczas spaceru po ośrodku będzie można dowiedzieć się, co to jest i do czego służy synchrotron. Wizyta w SOLARIS pozwoli również zapoznać się z tym, jak funkcjonuje ośrodek i jacy specjaliści zapewniają prawidłowe działanie synchrotronu. Najmłodsi uczestnicy będą mogli rozwiązywać zagadki i zadania podczas przygotowanych dla nich warsztatów naukowych. Z kolei młodzież szkolna i akademicką z pewnością zainteresuje wizyta znanego vlogera – Dawida Myśliwca (Uwaga! Naukowy Bełkot), który w sobie właściwy sposób wyjaśni naukowe zawiłości związane z działaniem i wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego. Natomiast dorosłych widzów zapraszamy do zgłębienia natury fotonu, jego sprawczego i ewolucyjnego potencjału, który znakomicie ujął Norman Leto w swoim filmie „Photon”. Jego wyjątkowa projekcja odbędzie w technologicznej scenerii hali eksperymentalnej.

 • warsztaty naukowe dla dzieci
  • godz. 17.00–17.45 (dzieci w wieku od 5 do 8 lat, 25 miejsc)
  • godz. 18.00-19.00 (dzieci w wieku od 9 do 12 lat, 30 miejsc).
   Warsztaty dla dzieci „Tajemnice światła” wprowadzą najmłodszych uczestników w tematykę światła jako zjawiska, przedmiotu badań ale i narzędzia badawczego. Z pomocą eksperymentów dzieci poszukiwać będą odpowiedzi na tak fundamentalne pytanie jak  „Co to jest światło?”, ale dowiedzą się także, jak powstaje tęcza czy jak kontrolować strumień światła.
 • zwiedzanie hali eksperymentalnej synchrotronu
  godz. 17.00–18.00, dwie grupy, 30 miejsc
  Na zwiedzanie zapraszamy starszą młodzież i dorosłych, dzieci mogą się nudzić :).
 • Dawid Myśliwiec: „Zrozumieć naukę – synchrotron”
  godz. 18:00–19:00: O synchrotronie, promieniowaniu synchrotronowym, falach elektromagnetycznych - prostym językiem, ale z wyobraźnią opowie twórca wideobloga Uwaga! Naukowy bełkot Dawid Myśliwiec.
 • wprowadzenie do projekcji filmu "Photon"
  "Co to jest synchrotron SOLARIS?” - wystąpienie prof. dr. hab. Marka Stankiewicza
 • projekcja filmu "Photon", reż. Norman Leto
  Film "Photon" jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata, gdzie siłą sprawcza jest tytułowy foton.
  Filmu nie polecamy najmłodszym widzom.

Polecamy również
Europejska szkoła synchrotronowa w SOLARIS
XXVI European Synchrotron Light Source Workshop
Polski Kongres Mechaniki i Międzynarodowa Konferencja Metod Komputerowych w Mechanice
CERIC-ERIC: nabór wniosków o dostęp do infrastruktury badawczej