16.04.2024
Centrum SOLARIS, jako członek Ligi Europejskich Źródeł Fotonowych opartych na Akceleratorach (LEAPS), był organizatorem corocznego spotkania LEAPS-INNOV, które odbyło się w dniach 8-10 kwietnia 2024 roku. Konferencja w formie hybrydowej gościła łącznie 120 uczestników. Bezpośrednio po niej zostało zaplanowane posiedzenie LEAPS General Assembly, które obradowało nad strategicznymi kierunkami rozwoju konsorcjum. Do spotkania z czołowymi przedstawicielami europejskiej wspólnoty synchrotronowej dołączył również Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju (DIR) Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Michał Doligalski oraz prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski, Prorektor ds. badań naukowych UJ.

12.04.2024
W dniach 14-15 marca br. w DESY odbyło się spotkanie inaugurujące projekt RIANA (Research Infrastructure Access in Nanoscience & Nanotechnology). Projekt formalnie rozpoczął się 1 marca i przez kolejne cztery lata będzie umożliwiał szerokiemu gronu użytkowników realizację badań w 69 wiodących europejskich infrastrukturach badawczych, prowadząc do rozwoju oraz upowszechnienia wiedzy w obszarze nanonauki oraz nanomateriałów.

09.04.2024
3 kwietnia zakończył się trzynasty nabór wniosków o czas badawczy w Centrum SOLARIS. Po raz kolejny do Centrum wpłynęła rekordowa liczba wniosków. Zespoły naukowe z całego świata złożyły 171 aplikacji.

22.03.2024
Przedstawiciele siedmiu wiodących w Polsce centrów nauki byli gośćmi SOLARIS podczas spotkania inaugurującego współpracę popularyzatorską. Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Krakowski Cogiteon, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” to niektóre z pośród jednostek, które włączyły się w wydarzenie.
Międzynarodowe Sympozjum SYLINDA w Centrum SOLARIS

13.03.2024
Na dwa dni (7-8 marca 2024) Centrum SOLARIS zamieniło się w stolicę światowej spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (XAS), za sprawa wybitnych specjalistów, którzy przyjęli zaproszenie od krakowskiego synchrotronu. Wydarzenie odbyło się w trybie hybrydowym i zgromadziło około 300 uczestników, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w sympozjum za pośrednictwem komunikatora internetowego.