Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wirtualny spacer po Centrum SOLARIS

Grafika symbolizująca link do wirtualnego spaceru

Aktualności

Podsumowanie 2023 roku

Podsumowanie 2023 roku

31.01.2024
W roku 2023 Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS kontynuowało dynamiczny rozwój, uzupełniając światowy katalog publikacji naukowych i rozbudowując nowe linie eksperymentalne. Znaczące postępy w technologii, współpraca z międzynarodowymi partnerami oraz liczne projekty badawcze uczyniły SOLARIS centralnym ośrodkiem dla europejskiej społeczności naukowej. Oto zwięzłe podsumowanie najważniejszych wydarzeń i osiągnięć, które wyróżniły działalność Centrum w mijającym roku.
Spotkanie Rady Dyrektorów Konsorcjum CERIC-ERIC w Centrum SOLARIS

Spotkanie Rady Dyrektorów Konsorcjum CERIC-ERIC w Centrum SOLARIS

09.01.2024
W dniach 19-20 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie dyrektorów infrastruktur badawczych należących do konsorcjum CERIC-ERIC. Miejscem spotkania było Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. CERIC-ERIC to Konsorcjum na rzecz Środkowoeuropejskiej Infrastruktury Badawczej, które oferuje otwarty dostęp do zaawansowanych multidyscyplinarnych laboratoriów badawczych. Umożliwia naukowcom z Europy Środkowej korzystanie z zasobów badawczych na najwyższym poziomie, promując jednocześnie współpracę międzynarodową i innowacyjne projekty badawcze.
Czwarty numer SOLARIS NEWS

Czwarty numer SOLARIS NEWS

04.01.2024
Dyrektor SOLARIS wybrany do zarządu i  przewodnictwa w LEAPS

Dyrektor SOLARIS wybrany do zarządu i przewodnictwa w LEAPS

20.12.2023
Wyniki badań powstałe z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego i laserów na swobodnych elektronach są przełomowe w wielu dziedzinach nauki, a Europa osiągnęła światowe przywództwo w tym zakresie. Od 2025 roku, przez kolejne trzy lata, to Narodowe Centrum SOLARIS Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie nadawało kierunek rozwoju konsorcjum LEAPS, zrzeszającemu wszystkie europejskie synchrotronowe źródła światła.
Usuwanie uranu i toru z roztworów wodnych

Usuwanie uranu i toru z roztworów wodnych

18.12.2023
Linię badawczą ASTRA odwiedzała grupa naukowców z Lublina: dr hab. Agnieszka Gładysz-Płaska i prof. dr hab. Marek Majdan z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz dr Ewelina Grabias-Blicharz i student Bartosz Płaska z Uniwersytetu Medycznego w celu przeprowadzenia bardzo ciekawych badań związanych z usuwaniem uranu i toru z roztworów wodnych na funkcjonalizowanych materiałach krzemionkowych. Eksperymenty dotyczyły próbek krzemionki i zeolitu X obsadzonych jonami fosforu a także nieradioaktywnymi formami uranu bądź toru (CH3V4O10COO)2UO2·2H2O oraz Th(NO3)4·6H2O zakupione w Polsce w ChMES SA. Pomiary prowadzone były przy współpracy i ogromnym zaangażowaniu dr Alexeya Maximenko, który wspierał ich swoją fachową wiedzą i radą.