Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Centrum SOLARIS

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lista publikacji naukowych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Synchrotron SOLARIS pomiędzy sztuką a nauką

Synchrotron SOLARIS pomiędzy sztuką a nauką

W ramach obchodów Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego 12 maja 2018 r. w Centrum SOLARIS zorganizowane zostało wyjątkowe widowisko multimedialne pt. AKCJA -ROTACJA. Motywem przewodnim naszych działań była komunikacja pomiędzy człowiekiem a technologią, światłem a „widzeniem”, nauką a sztuką.

Widowisko multimedialne

W całej przestrzeni hali eksperymentalnej (3 000 m2) zaaranżowana została „strefa kontaktu” pomiędzy człowiekiem a technologią, tym co mierzalne gołym okiem, a tym do czego zobaczenia potrzebujemy światła miliony razy silniejszego niż Słońce.

Trzygodzinne działanie stanowiło eksperyment zrodzony na granicy sztuki i nauk ścisłych. Dynamiczna instalacja stanowiła otwarte, ciągłe widowisko łączące światło, dźwięk, ruch i działania na pograniczu realis i rzeczywistości wirtualnej. Dzięki specjalnej aranżacji wizualnej hali można było zobaczyć urządzenia i aparaturę badawczą w zupełnie nowym świetle. Lasery i projekcje multimedialne wyświetlały na konstrukcji złożonej z czterdziestu ekranów wizualizacje zjawisk fizycznych i optycznych. „Inny świat” kreowały także cyfrowe narzędzia interaktywne, opierające się na działaniu rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality). Zakres widzenia poszerzały również obrazy holograficzne, generowane przez udostępniane w ramach wydarzenia hololensy (okulary holograficzne).

W trakcie trzygodzinnego widowiska podjęta została próba stworzenia alternatywnego języka dla dialogu pomiędzy „obcym” – zaawansowaną aparaturą badawczą, a człowiekiem i jego zmysłami. Obok efektów cyfrowych, świetlnych i wizyjnych instalacja obejmowała również działania z obszaru elektroakustyki. Muzycy umieszczeni na płytach przykrywających synchrotron tworzyli futurystyczną muzykę, której partyturę tworzyły dane określające działanie urządzenia. Wybitny, kanadyjski muzyk/performer Gordon Monahan wykonał swój legendarny pokaz „Wirujących głośników”, którym nawiązał do ruchu pędzących w synchrotronie elektronów. Uczestnicy wydarzenia mieli okazje  pokonać wraz nimi kolejne cykle.

Realizacja we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie/ Wydział Intermediów.

Radiostacja okolicznościowa

Ponadto zaprezentowana została forma komunikacji wykorzystująca fale radiowe. Na czas wydarzenia uruchomiliśmy amatorską radiostację okolicznościową, za pomocą której prowadzona była łączność zarówno krótkodystansowa, jaki i długodystansowa, krajowa i międzynarodowa, włączając w to zagraniczne synchrotrony. Operatorzy radiostacji demonstrowali jej działanie i opowiadali o społeczności krótkofalowców. Uruchomiona stacja uzyskała oficjalną licencje (pozwolenie radiowe) oraz opiekę Polskiego Związku Krótkofalowców w zakresie pozyskania licencji. Działalność stacji połączona  była z obsługą i wymianą kart QSL. Karty te zostały zaprojektowane specjalnie dla naszej stacji z okazji odbywającej się uroczystości Święta UJ i stanowiły wyjątkową pamiątkę dla odwiedzających .

Realizacja we współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem Krótkofalowców PZK.

Balon na uwięzi

Loty na uwięzi pełnowymiarowym balonem na ogrzane powietrze zostały przeniesione z powodu warunków atmosferycznych na 5 czerwca i realizowane będą w ramach wydarzenia „Czekolada w synchrotronie” w godzinach 17.00 – 20.00.

Realizacja we współpracy z Kraków Balloon Team.

Polecamy również
Centrum SOLARIS gospodarzem LEAPS-INNOV annual meeting oraz LEAPS General Assembly

Centrum SOLARIS gospodarzem LEAPS-INNOV annual meeting oraz LEAPS General Assembly

Ruszył europejski projekt RIANA - Centrum nanonauki i nanotechnologii

Ruszył europejski projekt RIANA - Centrum nanonauki i nanotechnologii

Podsumowanie trzynastego naboru wniosków

Podsumowanie trzynastego naboru wniosków

Największe Centra Nauki gościły w SOLARIS

Największe Centra Nauki gościły w SOLARIS